Zapalenie mieszków włosowych na nogach, pod pachami, na twarzy czy bikini może dotykać wiele osób po depilacji. Problem dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, a jego objawy mogą być nie tylko uciążliwe, ale również powodować różne choroby. W tym artykule dowiesz się, jak rozpoznać zapalenie mieszków włosowych, jakie są jego przyczyny, jak można je leczyć i czy można stosować antybiotyk na zapalenie mieszków włosowych.
Objawy zapalenia mieszków włosowych – na co zwrócić uwagę?
Zapalenie mieszków włosowych może pojawić się na różnych partiach ciała, na nogach, pod pachami, okolicach bikini, na udach czy twarzy. Jego charakterystyczne oznaki to pojawienie się maleńkich czerwonych guzków, które przypominają krostki z zawartością ropy. Skóra w miejscu zapalenia swędzi, jest zaczerwieniona i wrażliwa na dotyk.
Zapalenie mieszków włosowych na nogach, udach czy bikini pojawia po goleniu maszynką lub depilacji woskiem, gdy skóra jest zbyt sucha lub podrażniona, a bielizna zbyt obcisła.
Zapalenie mieszków włosowych pod pachami lub zapalenie mieszków włosowych pod pachą jest efektem zablokowania porów przez pot i bakterie. W okolicach twarzy tak się może zdarzyć, gdy mieszek włosowy zostanie zainfekowany podczas niewłaściwej pielęgnacji.
Jak rozpoznać, zapalenie mieszków włosowych na nogach, pod pachą, udach twarzy czy bikini? W początkowej fazie infekcji można odczuwać lekki dyskomfort. Swędzenie to jeden z najbardziej uporczywych objawów zapalenia mieszków włosowych. Niektóre osoby odczuwają pieczenie. Może się zdarzyć, że pojawią się krostki, wypełnione ropną wydzieliną, co zwiększa ryzyko powikłań, jeśli dojdzie do ich przypadkowego rozdrapania.
Przyczyny zapalenia mieszków włosowych
Najczęstszą przyczyną jest zakażenie bakteryjne, wywoływane przez gronkowca złocistego. Powodem może być także infekcja wirusowa lub grzybicza.
Uszkodzenia mechaniczne jak golenie maszynką czy szarpanie włosków pęsetą to także typowe przyczyny podrażnienia mieszków. Korzystanie z niewydezynfekowanych golarek, nadmierne pocenie się lub niewłaściwe tkaniny mogą prowadzić do urazów skóry, ten stan wywołać może także stosowanie opatrunków okluzyjnych.
Niektóre leki mogą również wywoływać przewlekłe zapalenia mieszków włosowych. Przewlekłe zapalenie mieszków włosowych to długo utrzymujący się stan zapalny, który nie ustępuje mimo leczenia lub co jakiś czas uporczywie wraca. Może mieć różne podłoże i stopień nasilenia, dlatego warto skonsultować go z dermatologiem.

Jak depilacja laserowa wpływa na pojawienie się zapalenia mieszków włosowych?
Teoretycznie istnieje możliwość zapalenia mieszków włosowych po depilacji, choć jest to niezwykle rzadkie. Podczas zabiegu wiązka lasera działa na melaninę we włosach, generując ciepło, które niszczy strukturę mieszka włosowego. W idealnym przypadku cała struktura włosa ulega koagulacji, czyli spaleniu. Jednak jeśli zabieg zostanie przeprowadzony ze zbyt niską mocą lub przy niedopasowaniu parametrów do typu skóry i włosa, część białka w strukturze mieszka może ulec denaturacji, ale nie całkowitemu rozkładowi.
Taka sytuacja może prowadzić do podrażnienia skóry i wywołać zapalenie mieszków włosowych po depilacji laserowej. Organizm traktuje resztki jako ciało obce, co może wywołać reakcję obronną, objawiającą się miejscowym zapaleniem, swędzeniem lub krostkami.
Dlatego ogromne znaczenie ma to, aby depilacja laserowa była wykonywana przez doświadczonych specjalistów, korzystających z nowoczesnych urządzeń, które dzięki precyzyjnym ustawieniom i technologii chłodzenia minimalizują ryzyko powikłań i gwarantują bezpieczeństwo osobom borykających się z nawracającym zapaleniem mieszków włosowych.
Leczenie zapalenia mieszków włosowych – o czym warto wiedzieć?
Leczenie zapalenia mieszków włosowych zależy od przyczyny i nasilenia problemu. Jakie leki stosuje się na leki na zapalenie mieszków włosowych? W przypadku infekcji bakteryjnych stosuje się antybiotyki miejscowe, takie jak mupirocyna, kwas fusydowy czy retapamulina.
Lekarz może zalecić antybiotyk na zapalenie mieszków włosowych. W przypadku zakażeń grzybiczych lub wirusowych konieczne jest stosowanie preparatów przeciwgrzybiczych lub przeciwwirusowych.
Blizny po zapaleniu mieszków włosowych są problemem estetycznym, zwłaszcza jeśli zmiany są głębokie. Pomocne będą: laseroterapia, peelingi chemiczne czy stosowanie kremów rozjaśniających.
Zapalenie mieszków włosowych po depilacji – jak temu zapobiec i właściwie dbać o skórę?
Co na zapalenie mieszków włosowych na nogach stosować aby nie dopuszczać do nawrotów? Przede wszystkim należy stosować środki do mycia o działaniu antybakteryjnym oraz kosmetyki łagodzące z pantenolem lub aloesem.
Regularna zmiana bielizny i dbanie o higienę to ważne elementy profilaktyki. W przypadku korzystania z maszynek do golenia lub depilatorów należy pamiętać o ich dokładnym dezynfekowaniu za pomocą wody utlenionej.
Dla osób, które chcą trwale pozbyć się problemu zapalenia mieszków włosowych, rozwiązaniem jest depilacja laserowa. Nowoczesne technologie zapewniają bezpieczeństwo oraz skuteczność, co przekłada się lepsze efekty, a ryzyko problemów skórnych jest niewielkie. Dla salonów kosmetycznych i spa laser diodowy do depilacji – LightSheer Desire przynosi korzyści zarówno klientom, jak i właścicielom poprzez zwiększenie liczby bezpiecznych zabiegów.