Nic tak nie irytuje na sylwetce, jak miejscowe występowanie tzw. pomarańczowej skórki. Cellulit, zwany medycznie lipodystrofią, jest to, najkrócej mówiąc, nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. Dotyczy to niestety większości kobiet. Może być widoczny gołym okiem lub dostrzegalny dopiero po ściśnięciu fałdu skóry palcami. W artykule opiszemy, jak można falą uderzeniową na cellulit to zmienić.
Proces zabiegu redukcji cellulitu falą uderzeniową
Terapia falą akustyczną jest wykorzystywana przy redukcji cellulitu, otłuszczeniu, wzmocnieniu i ujędrnieniu skóry, leczeniu blizn i rozstępów, przed i po liposukcji, do drenażu limfatycznego, relaksacji i masażu wellness. Sprawdza się również w odmładzających zabiegach na twarz.
Przed zabiegiem, skóra jest dokładnie oczyszczana. W niektórych przypadkach, na skórę nakładany jest żel, który ułatwia przenikanie fal akustycznych. Zabieg falą uderzeniowa na cellulit polega na aplikowaniu zogniskowanej fali mechanicznej na obszary dotknięte cellulitem. Proces ten przebiega w kilku etapach:
- Za pomocą specjalnego urządzenia emitującego fale akustyczne, terapeuta przesuwa głowicę po skórze. Fale te przenikają głęboko w tkanki, docierając do kompleksów lipidowych i adipocytów.
- Mechaniczne działanie fal akustycznych powoduje rozluźnienie i rozbijanie kompleksów lipidowych, co przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej.
- Fale akustyczne pobudzają mikrokrążenie w stymulowanych tkankach, co wspomaga procesy metaboliczne i przyspiesza usuwanie rozbitych adipocytów.
- Dzięki działaniu sił mechanicznych dochodzi do zniekształcenia i uszkodzenia adipocytów, co prowadzi do zahamowania ich różnicowania i zmniejszenia ilości komórek tłuszczowych.
- Terapia wspomaga również drenaż limfatyczny i żylny, co przyspiesza wchłanianie obrzęków i redukuje zastoje płynów w tkankach.
Czy fala uderzeniowa boli? Zabieg redukcji cellulitu falą uderzeniową jest generalnie dobrze tolerowany. Odczucia podczas zabiegu mogą się jednak mocno różnić w zależności od indywidualnej wrażliwości na ból oraz obszaru ciała poddawanego terapii i w związku z tym dla niektórych taki zabieg jest bolesny. Zazwyczaj jest to uczucie lekkiego stukania lub pulsowania na skórze, w miejscach, gdzie skóra jest cieńsza, lub bardziej wrażliwa. Rozpoczęcie od niższej intensywności i stopniowe zwiększanie może pomóc. W niektórych przypadkach pomaga także zastosowanie żelu chłodzącego.
Efekty terapii falą uderzeniową na cellulitu
Fala uderzeniowa cellulit efekty, kiedy widać? Efekty zabiegu falą uderzeniową są widoczne po kilku sesjach. Skóra staje się bardziej jędrna, wygładzona i elastyczna. Wzmocnione zostają właściwości mechaniczne kolagenu, co prowadzi do jego syntezy i poprawy struktury skóry. Zaletą terapii jest również wszechstronność, można ją stosować nie tylko na ciało, ale także na twarz, w celu redukcji zmarszczek i poprawy owalu twarzy. Regularne nawilżanie skóry i stosowanie preparatów wspomagających regenerację tkanki kolagenowej również przyczynia się do utrwalenia efektów. Niektórzy mogą zauważyć pierwsze poprawy w wyglądzie skóry już po pierwszych dwóch-trzech sesjach. Skóra stanie się jędrna i gładka. Aby osiągnąć maksymalne rezultaty, potrzeba od 6 do 10 zabiegów, wykonywanych w regularnych odstępach czasu, co 3 dni.
Podsumowując, cellulit fala uderzeniowa ma następujące efekty:
- pobudza mikrokrążenia,
- poprawia elastyczność tkanek,
- pobudza metabolizm komórkowy,
- poprawia jędrność skóry.
Porównanie fali uderzeniowej z innymi metodami redukcji cellulitu
Obecnie gabinety kosmetologiczne i rehabilitacyjne oferują wiele różnych sposobów, które mogą pomóc w walce z tzw. pomarańczową skórką. Wśród nich znajdują się: lipoliza iniekcyjna, endermologia, karboksyterapia, mezoterapia igłowa, liposukcja ultradźwiękowa, kriolipoliza oraz elektrostymulacja.
Również każdy rodzaj codziennej aktywności fizycznej pomaga zmniejszać skórkę pomarańczową i poprawiać krążenie krwi, np. jazda na rowerze, spacery, nordic walking, pływanie czy aqua aerobic. Pomocne będą także ćwiczenia na cellulit oraz ćwiczenia modelujące uda, czy pośladki.
Niebagatelny wpływ ma także dieta, tryb życia, codzienna pielęgnacja np. szczotkowanie na sucho i nawadnianie organizmu oraz indywidualne względy zdrowotne.

Czy fale uderzeniowe są skuteczne na każdy rodzaj cellulitu?
Cellulit fala uderzeniowa Storz Medical działa na cellulit 1,2 oraz 3 stopnia. Korzystnie wpływa na przebudowę włókien kolagenowych w skórze u większości osób. Struktura tkanki łącznej również ulega zmianie. Ciało wygląda po prostu lepiej. Warto pamiętać, że cellulit powstaje w wyniku nieprawidłowego mikrokrążenia, wpływ także ma mocno przetworzona dieta, nadmiar soli, słodyczy, produkty mięsne czy napoje gazowane oraz siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Fala uderzeniowa na cellulit może przynieść znaczną poprawę, niemniej konieczne może być także wprowadzenie zmian także w tych obszarach.
Jak długo utrzymują się efekty zabiegu falą uderzeniową?
Zabieg falą uderzeniowa na cellulit pobudza procesy metaboliczne i zwiększa aktywność tkanki łącznej. Wyniki zabiegów falą uderzeniową utrzymują się do 6 miesięcy.
Aby dłużej cieszyć się efektem gładkiej skóry, warto połączyć profesjonalne zabiegi w gabinecie kosmetycznym i dodatkowo wzmacniać efekty zabiegowe w domu. Podczas kąpieli masować ciało szorstką rękawicą, używać peelingów gruboziarnistych i brać naprzemienne zimne i ciepłe prysznice.
Falą uderzeniową na cellulit warto pracować, jeśli zależny nam na gładkich udach czy pośladkach, lub modelowaniu policzków, poprawieniu owalu twarzy, likwidacji podwójnego podbródka, ponieważ fala dźwiękowa dociera nie tylko pod naskórek, ale także do tkanki łącznej i tkanek, wspierając procesy metaboliczne oraz pobudza mikrokrążenie i w efekcie daje znakomite rezultaty.