Kriolipoliza

Jeśli diety i wytrwałe ćwiczenia na nic się nie zdają i nadal obserwujesz u siebie niechciane fałdki tłuszczu, powinieneś zastosować inne rozwiązanie. Najlepiej, aby było skuteczne, a zarazem naturalne.

Jest nim bez wątpienia kriolipoliza.

Jest to nieinwazyjna technika, dzięki której nie trzeba przechodzić przez okres powrotu sprawności ciała do stanu sprzed zabiegu, jak ma to miejsce przy zabiegach z falami ultradźwiękowymi, laserem czy też liposukcji. Decydując się na kriolipolizę, unikniesz ryzyka destrukcji pozostałych tkanek, gdy spalane lub odsysane są komórki tłuszczowe.

W czasie zabiegu tkanka tłuszczowa ulega redukcji dzięki zastosowaniu niskiej temperatury (w przybliżeniu +3°C). Dzięki temu otrzymujemy efekt lipolizy, co oznacza, że komórki tłuszczowe rozpadają się, krystalizują i ulegają wydaleniu w sposób naturalny z naszego organizmu. Niska temperatura ma wpływ np. na naczynia krwionośne, skórę i nerwy. Aby zapewnić pacjentowi całkowite bezpieczeństwo, stosuje się podwójną kontrolę nad temperaturą. Kriolipoliza pozwala zmniejszyć poziom tłuszczu o 25-45%, co jest zauważalne już po upływie 2-3 tygodni. W celu podtrzymania satysfakcjonującego efektu, po 6 tygodniach można wykonać ponowny zabieg na tej samej partii ciała.

Zabieg ten wykonuje się m.in. na udach, brzuchu, łydkach, pośladkach, ramionach, w okolicy bioder czy w dolnej części pleców. Są to obszary najczęstszego skoncentrowania nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Jak wygląda zabieg?

W zabiegu stosuje się specjalnie przygotowaną głowicę, którą przykłada się do części ciała, gdzie obserwujemy główne skumulowanie tkanki tłuszczowej. Skóra razem z tkanką tłuszczową zostaje schłodzona, a same komórki tłuszczowe zostają zassane próżniowo do głowicy, gdzie płytki chłodzące powodują kriolipolizę. Mogą one dokładnie przylegać do skóry właśnie dzięki próżni. Długość zabiegu zwykle nie przekracza 34-45 minut.

Proces kriolipolizy powoduje wychłodzenie i w efekcie obumieranie adipocytów, nie naruszając przy tym żadnych innych organów czy komórek. Z tygodnia na dzień można zaobserwować redukcję tkanki tłuszczowej, jako że organizm w sposób naturalny stopniowo wydala obumarłe komórki. Już po 6 tygodniach zauważamy znaczne zmiany. Zabieg można wykonać ponownie, jeśli okaże się to potrzebne.

Ile zabiegów, jakie rezultaty?

Standardowy czas trwania zabiegu to 34-45 minut i zależy od tego, jak gruba jest tkanka tłuszczowa oraz jakie stosuje się urządzenie. Przy wykorzystaniu przyrządu starszego typu, takiego jak Zeltiq, na przeprowadzenie zabiegu trzeba poświęcić więcej niż godzinę.

Zabieg powinien być powtórzony 1-3 razy, biorąc pod uwagę grubość tkanki tłuszczowej. Głowica może zassać ok. 150 cm² powierzchni tej tkanki, przez co zanika ona w sposób stopniowy. Efekty można zauważyć po 6 tygodniach, ale już w czasie pierwszych 15 dni widać ok. 30-40% rezultatów. Do czasu powtórzenia zabiegu powinno minąć optymalnie 45 dni.

Wskazania do zabiegu

Dostrzegalny nadmiar tkanki tłuszczowej w takich partiach ciała jak pośladki, brzuch, uda, boki, obszar pasa, ramiona oraz dolna część pleców.

Jakie są odczucia podczas zabiegu?

Kriolipoliza to zabieg bezbolesny, a jedynym odczuciem jakie może towarzyszyć jego wykonywaniu to lekkie napięcie w partii ciała, na które oddziałuje urządzenie (w wyniku próżni) oraz miejscowy intensywny chłód, coraz mniej odczuwalny wraz z upływem czasu.

Mogą wystąpić też chwilowe objawy takie jak zaczerwienienia, spuchnięcia czy utrata czucia, ale zanikają one po upływie 1-2 godzin.

Jakie są objawy po zabiegu?

  • Najpowszechniej obserwujemy zaczerwienienie i zdrętwienie części ciała, na której wykonywano zabieg. Zależnie od osobistych uwarunkowań pacjenta, utrzymuje się od kliku godzin do paru dni.
  • Rzadziej występują lekkie krwiaki, które redukują się po upływie kilku dni oraz uczucie „zakwasów”, który wynika ze stanu zapalnego tkanki tłuszczowej i również mija po paru dniach.
  • Sporadycznie (w mniej niż 0,01% przypadków) ból przypominający „zakwasy” może utrzymywać się u pacjenta ponad 7 dni, ale najpóźniej po 3 tygodniach od wykonania kriolipolizy i tak zanika.

Ogromną zaletą tego zabiegu jest to, że nie wymaga on okresu przejściowego. Pacjent może od razu powrócić do normalnej aktywności.