Depilacja laserowa


10859503_926671087344469_1539670578_nDepilacja laserowa
usuwanie niepożądanego owłosienia za pomocą wiązki lasera, która wnika w skórę, niszcząc cebulkę włosa wraz z jej korzeniami. Depilacja laserowa uważana jest za bezpieczną i bezinwazyjną. Energia, która jest wytwarzana przez laser, pochłaniana jest przez struktury mieszka włosowego, zawierające melaninę, która następnie zmienia się w energię termiczną i niszczy nieodwracalnie cebulkę włosa. Warunkiem uzyskania zadowalających efektów jest dobór odpowiedniej mocy i czasu trwania impulsu, które są zależne od rodzaju skóry i włosów. Według badań zjawisko to jest najskuteczniejsze w przypadku włosów znajdujących się w fazie aktywnego wzrostu (anagen), w pozostałych okresach wzrostu naszych włosów; faza zaniku (katagen) i spoczynku (telogen) włosy nie reagują na działanie lasera. Kolejne zabiegi depilacyjne należy powtarzać co 4–8 tygodni (zależnie od części ciała i cech indywidualnych), aż do uzyskania odpowiedniego efektu. Przyjmuje się, że po pierwszym zabiegu usuwamy około 30-40 % włosów ciemnych, znajdujących się aktualnie w fazie anagenu, na kolejne włoski trzeba zaczekać i powtórzyć zabieg.

Pacjenci o włosach cienkich lub nie w pełni ciemnych muszą liczyć się ze słabszym efektem (przyczyną jest zbyt mała zawartość melaniny w mieszku). Jasne włoski mogą zostać jedynie przerzedzone. Wcześniejsze zabiegi depilacji woskiem, depilatorem czy pęsetą osłabiają włosy, dlatego mogą one wymagać większej ilości zabiegów dla uzyskania lepszych wyników.

Pierwszy zabieg depilacji laserowej poprzedzony jest konsultacją. Kosmetolog przeprowadza wywiad, ocenia stan i typ skóry oraz włosa, gdyż od tych czynników uzależnione jest prawidłowe dobranie parametrów lasera. U pacjentów, u których nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu, zostaje wykonana próba laserowa z ustaleniem optymalnych dla danego fototypu skóry parametrów zabiegowych. Przed pierwszym zabiegiem dobrze jest nie golić całego obszaru, który planujemy depilować, umożliwi to ocenę włosa i ułatwi dobranie odpowiednich parametrów.

Przed zabiegiem skóra powinna być umyta, ogolona, niczym nieposmarowana. Jeśli to konieczne przed zabiegiem stosuj kremy nawilżająco – natłuszczająco – kojące kilka dni wcześniej.

Po zabiegu naturalnym objawem jest obrzęk lub zaczerwienienie depilowanego obszaru, każda skóra reaguje indywidualnie, objawy ustępują po kilku godzinach lub do 2–4 dni. W tym czasie skórę należy traktować bardzo delikatnie. Bezpośrednio po zabiegu nie stosować mydła, spirytusu, toników na bazie dezodorantów, ciało należy myć żelem nie zawierającym mydła, tonikiem lub mleczkiem bezalkoholowym, ewentualnie czystą wodą; nie wolno stosować dezodorantów ani antyperspirantów (jeżeli depilacja dotyczyła pach), zamiast tego można stosować zasypkę lub kremy z alantoiną . Po myciu skórę należy delikatnie osuszać, nie trzeć, nie drażnić w inny sposób; preparaty o działaniu złuszczającym można stosować dopiero po upływie przynajmniej dwóch tygodni od zabiegu. Miejsc depilowanych przez dwa tygodnie po zabiegu nie można też opalać.

Przeciwwskazania

– ciąża
– włosy blond, rude, siwe
– fotodermatozy i choroby pęcherzowe skóry
– bielactwo
– łuszczyca
– padaczka (względne)
– skłonność do bliznowców
– aktywne infekcje skóry
– rozrusznik serca
– świeża opalenizna ( nie opalamy się, przynajmniej przez 4-6 tygodni przed planowanym zabiegiem), skóra po stosowaniu samoopalaczy czy zabiegów typu air-brush,
– skóra sucha i podrażniona
– nie stosujemy kremów depilujących na jeden tydzień przed zabiegiem
– nie można stosować kremów lub maści zawierających witaminy A i C, retinol, izotretynoinę
– terapia doustna retinoidami (np. Roaccutane ) wymaga półrocznej przerwy między końcem kuracji i pierwszym zabiegiem
– kwasy owocowe w miejscu depilowanej powierzchni odstawiamy na około 4 tygodnie przed każdym planowanym zabiegiem,
– leki i zioła fotouczulające , herbatki ziołowe zawierające dziurawiec lub nagietek, herbata Figura1 ; wymagają odstawienia na 1 tydzień przed zabiegiem